eTwinning a ERASMUS+ - Medzinárodné projekty

Predstavujeme nové projekty školského roka 2021/2022

Nové eTwinningové projekty našej školy

Piataci, šiestaci a siedmaci pracujú v projekte As my granny said... /Ako moja starká rozprávala.../ s Tureckom, Gréckom a Talianskom. Projekt vedie pani učiteľka Oravcová.

Cieľom tohto projektu je predstavenie našich tradičných hodnôt a spoznávanie tradícií partnerských krajín. Projekt sa realizuje v prostredí eTwinningu v anglickom jazyku. Cieľom projektu je zlepšenie si  jazykových a sociálnych zručnosti komunikáciou a spoluprácou so študentmi z rôznych krajín.

Počas tohto projektu budú žiaci skúmať svoju minulosť. Na základe tohto prieskumu pripravia plagáty, krátke videá, online prezentácie a ďalšie.

Žiaci  spolupracujú  so študentmi z rôznych kultúr. Budú schopní zlepšiť svoje kreatívne, komunikatívne a kritické myslenie. Zlepšia si  povedomie o svojej minulosti a uvedomia si tiež podobnosti ale aj rozdiely medzi kultúrami.

Zatiaľ sme predstavili seba a školu a  vytvorili sme motto a logo projektu.

V novom projekte pracujú aj štvrtáci. Tiež si vybrali českú partnerskú školu Ich projekt je o rozprávkach – Pohádková rozprávka. Projekt vedie pani učiteľka Gubková

Cieľom je oboznámiť deti s jazykom a kultúrou inej krajiny, rozvíjať u nich tvorivosť, predstavivosť, komunikáciu, slovnú zásobu, podporovať prácu so

slovom, textom a obrazom. Osvojiť si princípy práce v skupine na medzinárodnej úrovni, získať základne poznatky o práci v projekte. Slovenské a české ľudová rozprávky budeme prezentovať netradičnými formami.

Prvá rozprávka je realizovaná v materinskom jazyku, druhá rozprávka bude realizovaná v českom jazyku, tretia v slovenskom jazyku a posledná opäť v materinskom jazyku.

Využijeme divadelné spracovanie, komiks, hudobné spracovanie, moderné spracovanie, prebásnenie. Posledná rozprávka bude vo forme hádanky, kde nie je predstavený názov rozprávky, len jej prevedenie. Zatiaľ sa nám podarilo zdramatizovať a natočiť slovenskú rozprávku ...

Našim českým kamarátom sa veľmi páčila. Ich úlohou je vyhľadať slovenské slová, ktorým nerozumejú, aby sme ich im vysvetlili. Rozprávka O dvanástich mesiačikoch sa štvrtákom vydarila.

Projekt sa štvrtákom veľmi páči a tešia sa na nové projektové úlohy.

Ôsmaci pracujú v niekoľkých projektoch Sú to už skúsení „eTwinningáči“ Najnovší projekt  pani učiteľka Holková a realizujú ho s Českou republikou. Aj keď naše krajiny boli desiatky rokov jedným štátom, od rozdelenia uplynulo 29 rokov. To spôsobili, že si v niektorých textoch navzájom nerozumieme. Práve preto sme sa rozhodli že spoločne vytvoríme Slovensko – český a česko – slovenský obrázkový slovník. Aby bol slovník pestrejší,  bude ilustrovaný.

Žiaci sa zoznámia so slovami, ktoré sú odlišné ako naše, spoznajú zvyky v Čechách a porovnajú ich so slovenskými. Zlepšia sa v písomnej aj ústnej komunikácii a s českými partnermi vytvoria nové rozprávky.

V projekte R.I.V.E.R.S, ktorý vedie pani učiteľka Píšová sa siedmaci a ôsmaci zamysleli čo im obdobie korony vzalo a vyjadrili to v prieskume spoločne s deťmi z Bulharska, grécka, Litvy, Chorvátska a Portugalska. Veselšie boli vianočné témy. Vytvorili sme adventný kalendár  v anglickom jazyku a vinšmi, rozprávkami, p iesňami a receptami na vianočné dobroty. V každej krajine písali deti vianočné rozprávky s environmentálnou zápletkou a zverejnili sme ich v spoločnou videu Christmas Stories. Nahrali sme a poslali do pracovného priestoru pre kamarátov v angličtine priania do nového roku.

Tešíme sa na nové aktivity a veríme, že sa čoskoro budeme môcť stretnúť s našimi projektovými partnermi.

Základná škola s materskou školou, Horná Ždaňa 107