Navigácia

Profil školy Materská škola História školy Obec Horná Ždaňa Obec Dolná Ždaňa Obec Prestavlky Obec Prochot

Škola a materská škola

História školy

Podľa historických prameňov je známe, že už v druhej polovici 17. storočia bola v dedine škola. Pravdepodobne bola spravovaná kňazom a učilo sa v nej iba v zimných mesiacoch. Budova školy v tom období nebola v dobrom stave, a tak obyvatelia obce postavili novú školskú budovu koncom novembra 1794. V dobových dokumentoch nie sú zaznamenané mená všetkých učiteľov. Podľa uvedených mien (F. Slavický 1 813, A. Zlatnický 1 815) možno zistiť, že to boli Slováci.
Podľa údajov v obecnej kronike Hornoždanci postavili školu pod patronátom Lesného eráru. Chodili do nej žiaci z obcí: Horná Ždaňa, Dolná Ždaňa, Horná Trnávka a Bukovina. Žiakov pribúdalo a preto Lesný erár za pomoci občanov z Hornej Ždane a z Hornej Trnávky v roku 1887 pristavili ešte jednu učebňu a byt pre učiteľa. Podľa kronikárskych zápisov 30.-tych rokov bolo zapísaných 95 žiakov. Počas II. Svetovej vojny bolo zapísaných 69 žiakov. Vyučovali dvaja učitelia.
Celkové zlepšenie pomerov v škole nastalo po oslobodení v roku 1945. škola prešla viacerými zmenami a úpravami. Boli v nej 4 triedy:
1. - 5. ročník – jedna trieda
6., 7., 8. ročník – každý s jednou triedou.
V roku 1954 bola v Hornej Ždani otvorená Osemročná stredná škola. Prvým riaditeľom bol Jozef Brziak.
V školskom roku 1960/1961 školu navštevovalo 181 žiakov, z toho v 1. až 5. ročníku 49.
V roku 1967 sa začalo so stavbou novej školy. Na stavbe areálu školy sa brigádnicky podieľali aj obyvatelia obce.
Slávnostné otvorenie novej budovy školy sa konalo 13. septembra 1969.

Prvým riaditeľom tejto školy bol p. Ján Fridrich.
Ďalšími riaditeľmi školy boli: p. Pavol Dudinský
Mgr. Lýdia Rafaelisová